Tradycyjna Chińska Medycyna

TRADYCYJNA CHIŃSKA MEDYCYNA (TCM) TO NATURALNY SYSTEM LECZNICZY, NA KTÓRYM POLEGA PONAD 1/3 POPULACJI ŚWIATA OD TYSIĘCY LAT.

2691007_f248

Dlaczego nam, Europejczykom warto korzystać z wiedzy tradycyjnej chińskiej medycyny?

Chińczycy osiągają najdłuższą średnią długość życia w świecie. Przez tysiąclecia badali i praktykowali zasady i środki prowadzące do długowieczności. W wyniku tego, tamtejsi ludzie starsi są uśmiechnięci, zadowoleni z życia i utrzymują prostą sylwetkę.

TCM jest metodą leczniczą uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Tradycyjna chińska medycyna (w skrócie TCM) uznaje, że najważniejsza jest profilaktyka, potem leczenie. Kilka tysięcy lat praktyki i prac klinicznych przekłada się na skuteczność metod. Rozwinięto unikalny system wspomagania i utrzymywania zdrowia, diagnozowania i leczenia. Z pomocą odżywiania i suplementów, odpowiedniego stylu życia, ćwiczeń fizycznych, akupunktury i innych środków, eliminuje się przyczyny chorób. TCM może także uzupełniać leczenie zachodnie.

Baner4

Jak Tradycyjna Chińska Medycyna pojmuje ciało ludzkie i zdrowie?

Człowiek jako psychofizyczna całość podlega wpływom środowiska zewnętrznego, sposobu życia, odżywiania, relacji międzyludzkich, emocji, stresu. W tej całości główną rolę stanowi równowaga między przeciwstawnymi siłami Yin i Yang, współpraca organów wewnętrznych, zachodzące procesy, wytwarzanie i odpowiednia dystrybucja substancji. Funkcjonowanie ciała pojmuje się analogicznie do pięciu elementów natury (metal, woda, drewno, ogień, ziemia), oraz innych aspektów, jak Yin / Yang, niedobór / nadmiar, pustka / pełnia, gorąco / zimno, wiatr, wilgoć, czynniki chorobotwórcze, wewnętrzny / zewnętrzny, kanały przepływu energii (meridiany), qi, esencje, płyny ustrojowe i inne.

Symbole Yin i Yang są dla Chińczyków tym, czym dla nas „czarne i białe”. Jednak w chińskiej symbolice Yin zawiera w sobie i przechodzi w Yang i analogicznie Yang zawiera i przechodzi w Yin. Dla nas białe to białe a czarne to czarne. Ciało człowieka, zdrowie, choroba są zmienne, tak, jak nieustannie odbywa się proces obumierania starych komórek i powstawania nowych.

 

Tradycyjna Chińska Medycyna a inne systemy medyczne Azji

Tak, jak my różnimy się od Czechów czy Słowaków, choć przynależymy do tej samej rasy, tak Chińczyk różni się od Hindusa, Japończyka czy Mongoła, choć mają skośne oczy. Chińska medycyna różni się od ajurwedyjskiej, tybetańskiej czy mongolskiej. Każda z nich posiada swoją długą tradycję i skuteczność, jednak opierają się na innych zasadach. Chińska medycyna tradycyjna wyrosła na bazie kultury i teorii filozoficznych Chin, których znajomość i zrozumienie pozwala odpowiednio zgłębić teorię TCM i uzyskać największą skuteczność.

Niektóre narzędzia kliniczne Tradycyjnej Chińskiej Medycyny służące profilaktyce zdrowotnej, rehabilitacji, leczeniu.

Akupunktura, akupresura

Celem akupunktury/akupresury jest leczenie ostrych i przewlekłych dolegliwości i chorób. Akupunktura i akupresura to terapia polegająca na udrażnianiu kanałów meridianowych (energetycznych), których funkcją jest przewodzenie energii w ciele. Stymulowane są położone na nich punkty, tzw. punkty aku. Akupunktura to nakłuwanie igłami. Akupresura odbywa się na powierzchni skóry za pomocą nacisku opuszkami palców lub specjalnymi grubymi szpikulcami. Sprawdza się to u osób, które są bardzo wrażliwe na ból, nie lubią czy boją się igieł a także u dzieci. Akupresurę można stosować bez ograniczeń czasowych i ma ona także szerszy zasięg ze względu na możliwość działania na większą ilość punktów w tym samym czasie. Działanie takie jest bardziej kompleksowe, wymaga jednak ze strony terapeuty odpowiedniej kondycji fizycznej. Bardzo sprawdza się przy terapii przewlekłych, chronicznych chorób, bądź podczas rekonwalescencji. Akupresura qigong dodatkowo dostarcza energię termiczną do meridian, a także do stawów, nerwów i naczyń krwionośnych.

Moksa

Celem terapii moksą jest w większości doenergetyzowanie przy osłabieniach, usuwanie niewłaściwej energii z organizmu, np. przy chorobach powodowanych przez zimno i wilgoć. Określone miejsca ciała, punkty aku, ogrzewane są za pomocą żaru z rozdrobnionych ziół moksy (tzw. piołun chiński), najczęściej zrolowanych w formę pióra. Aplikacja następuje w odpowiedniej odległości od skóry, gdzie ciepło przenika do meridian, udrażniając przepływ i dostarczając energii, gdy jednocześnie pacjent odczuwa komfort.

Bańki

Terapia bańkami służy niwelowaniu tzw. patologicznej (niewłaściwej, zanieczyszczonej) energii poprzez podciśnienie. Najczęściej używane są bańki szklane. Obecnie często używa się baniek z tworzyw sztucznych. Najstarsza ich wersja, wykonane z bambusa, nadal ma swoich zwolenników.

Tuina

Tuina jest systemem terapii, zapobiegającym i leczącym choroby w sposób manualny, praktykowanym od starożytności. Łączy terapię manualną tuina z innymi środkami tradycyjnej chińskiej medycyny, akupunkturą, akupresurą, moksą, plastrami ziołowymi itd. Tuina leczy kontuzje stawów, mięśni, wypadające dyski, skręcenia, paraliże, odrętwienia itp. Służy do usuwania napięć nerwowych, bólów głowy, innych bólów, jak np. brzucha. Działa na przyczyny chorób, udrażnia kanały energetyczne i wzmacnia organy wewnętrzne. Tuina stosuje się także u bardzo małych dzieci.

 

Dodaj komentarz